Tashkent Tashkent Tashkent, Uzbekistan 2018.10.08 - 2018.10.13
SGL 32 DBL 16
Hard
Prize Money
$75,000
Total Financial Commitment
$75,000
Singles
Doubles
Finals
Felix Auger-Aliassime Defeats Kamil Majchrzak 63 62 H2H
Semi-Finals
Kamil Majchrzak Defeats Tobias Kamke 762 63 H2H
Felix Auger-Aliassime Defeats Egor Gerasimov 64 764 H2H
Quarter-Finals
Kamil Majchrzak Defeats Mirza Basic 61 64 H2H
Felix Auger-Aliassime Defeats Denis Istomin 764 63 H2H
Egor Gerasimov Defeats Mathias Bourgue 765 36 61 H2H
Tobias Kamke Defeats Evgeny Karlovskiy 763 61 H2H
Round of 16
Mirza Basic Defeats Goncalo Oliveira 75 765 H2H
Denis Istomin Defeats Alexander Bublik 766 61 H2H
Felix Auger-Aliassime Defeats Alexey Vatutin 63 26 767 H2H
Kamil Majchrzak Defeats Aleksandr Nedovyesov 63 26 61 H2H
Egor Gerasimov Defeats Daniel Brands 768 64 H2H
Tobias Kamke Defeats Mohamed Safwat 60 75 H2H
Mathias Bourgue Defeats Akira Santillan 64 61 H2H
Evgeny Karlovskiy Defeats Nikola Milojevic 62 57 61 H2H
Round of 32
Mirza Basic Defeats Ivan Nedelko 75 64 H2H
Denis Istomin Defeats Federico Gaio 63 64 H2H
Mathias Bourgue Defeats Enrique Lopez Perez 75 63 H2H
Nikola Milojevic Defeats Lukas Rosol (W/O) H2H
Alexey Vatutin Defeats Frederico Ferreira Silva 61 62 H2H
Kamil Majchrzak Defeats Zdenek Kolar 62 62 H2H
Daniel Brands Defeats Uladzimir Ignatik 36 762 64 H2H
Mohamed Safwat Defeats Jurabek Karimov 64 63 H2H
Felix Auger-Aliassime Defeats Danilo Petrovic 64 75 H2H
Alexander Bublik Defeats Tsung-Hua Yang 36 63 64 H2H
Egor Gerasimov Defeats Roman Safiullin 63 764 H2H
Tobias Kamke Defeats Rubin Statham 64 63 H2H
Evgeny Karlovskiy Defeats Duckhee Lee 763 64 H2H
Aleksandr Nedovyesov Defeats Alen Avidzba 63 60 H2H
Goncalo Oliveira Defeats Dimitriy Voronin 63 62 H2H
Akira Santillan Defeats Khumoyun Sultanov 762 64 H2H
3rd Round Qualifying
Felix Auger-Aliassime Defeats Tristan Lamasine 766 62 H2H
Frederico Ferreira Silva Defeats Denis Yevseyev 677 62 64 H2H
Mathias Bourgue Defeats Roman Safiullin 57 64 62 H2H
Rubin Statham Defeats Artem Dubrivnyy 64 30 (RET) H2H
2nd Round Qualifying
Felix Auger-Aliassime Defeats Sanjar Fayziev 62 63 H2H
Frederico Ferreira Silva Defeats N.Sriram Balaji 62 57 762 H2H
Artem Dubrivnyy Defeats Yunseong Chung 63 75 H2H
Roman Safiullin Defeats Teymuraz Gabashvili 765 57 64 H2H
Denis Yevseyev Defeats Konstantin Kravchuk 64 62 H2H
Mathias Bourgue Defeats Youssef Hossam 63 64 H2H
Tristan Lamasine Defeats Sergey Fomin 63 64 H2H
Rubin Statham Defeats Roman Khassanov 62 60 H2H
1st Round Qualifying
Felix Auger-Aliassime Defeats Aslan Karatsev 26 61 75 H2H
Frederico Ferreira Silva Defeats Luca Margaroli 61 61 H2H
Yunseong Chung Defeats Grigoriy Korobeynikov 60 60 H2H
Roman Safiullin Defeats Antoine Escoffier 46 75 63 H2H
Denis Yevseyev Defeats Yaraslav Shyla 64 16 63 H2H
Mathias Bourgue Defeats Sasikumar Mukund 763 62 H2H
Rubin Statham Defeats Sumit Nagal 36 61 61 H2H
Tristan Lamasine Defeats Saida'Lo Saidkarimov 64 63 H2H
N.Sriram Balaji Defeats Pavel Kotov 75 64 H2H
Artem Dubrivnyy Defeats Pavel Tsoy 61 61 H2H
Sanjar Fayziev Defeats Szymon Walkow 62 75 H2H
Sergey Fomin Defeats Sardor Ergashev 62 60 H2H
Teymuraz Gabashvili Defeats Sergey Betov 61 63 H2H
Youssef Hossam Defeats Amal Sultanbekov 63 62 H2H
Roman Khassanov Defeats Vladyslav Manafov 64 64 H2H
Konstantin Kravchuk Defeats Sharobiddin Abzalov 63 63 H2H